הרשת - קהילת הצעירים של התנועה הקיבוצית
דף הבית » שירות צבאי » מחלקת הביטחון

מחלקת הביטחון

המחלקה רואה בשרות הצבאי המיטבי ערך מרכזי בדרך לאזרחות פעילה. מלווה את המלש”ב ומשפחתו מיום קבלת צו ההתייצבות הראשון ועד שחרורו מהצבא במידע והסברה בקיבוצים ובבתי הספר ובסיוע  פרטני, על פי הצורך. כמו כן, מסייעת לבעלי פטור משרות צבאי להתנדב לצבא, או למצוא את מקומם באחת מעמותות השרות הלאומי.

בשיתוף יחידות הצבא אנו מעודדים את המתאימים להגיע למסלולי שרות ייחודים כולל פיקוד וקצונה. אנו רואים בשרות קבע ממושך יעד לחתירה למצוינות ולתרומה לחברה הישראלית.

בנוסף, מחלקת הביטחון מתפקדת בשעת חירום כזרוע מתאמת של מטה התנועה בין המועצות האזוריות השונות, הקיבוצים ורשויות החירום במדינה.

מח. הביטחון שותפה למהלכים ולאירועים השונים של אגף החינוך בנושא ההכנה לגיוס בארגון צוות שבילים ומחלקת שנת השרות.
בין הפעילויות:

  • כנס יא’- במסגרתו נפגש הנוער עם קציני צה”ל בני המרחב ההתיישבותי שמדברים על שרותם הצבאי ועל הבחירה בדרך. בשנה זו כולם מתחילים את מסלול מיונם לצבא, עוברים מבחנים המקטלגים את יכולתם ומנוצלים מאוחר יותר לניתובם ולשיבוצם המיטבי. חשוב מאד לבצע הכנה מנטלית שתבנה את חוסנם הפנימי, כמו גם את אותם אימוני כשירות פיזית שתסייע להם בהמשך. התקשורת מול הצבא באמצעים השונים מאד חשובה, אמנם ישנן שיחות במסגרת בבי”ס, אך מומלץ לקיים שיחות גם בישוב הקטן ולהפגיש את הנוער עם השנתונים שנמצאים בצבא.
  • מסע יב’- המתקיים כמסורת בחופשת החנוכה במשך 4 ימים כטיול רכוב על אופניים בדרום במסגרתו, סיור בבה”ד 1 ומפגש עם מפקדיו, הכרות עם החילות והמסגרות השונות תוך שימת דגש על מסלול הפיקוד מתוך רצון לעודד את הצעירים להיות מובילים ומשפיעים על סביבתם המקומית ועל החברה הישראלית. במסגרת הכנס מגיעים קצינים מדרגת סרן ומעלה, חברי קיבוצים המשרתים בשרות קבע, ובמעגלי שיח אינטימיים משוחחים על הצבא האיכותי בחברה הישראלית.
  • בצד השאיפה לחברה ישראלית צודקת ומוסרית אנו רואים במשרתי הקבע בני וחברי הקיבוצים – מגדלורים המאירים את סביבתם ומסמנים לדורות הצעירים שהמשימה העיקרית לא תמה, והאתגר במילוי התפקיד בצבא הופך להיות מורכב גם בדרישות המבצעיות ובעיקר בהיבטים החברתיים (כור היתוך אנושי).
    המיזם לעידוד השרות בקבע ע”ש רא”ל דן שומרון– מיזם המתחיל השנה את שנתו ה-4 לעידוד השרות בקבע, מיועד לחברי ובני התנועה הקיבוצית המשרתים כקציני קבע בצבא, בתפקיד קבע שני לפחות.  לפרטים נוספים והגשת מועמדות למיזם: לחצ/י כאן . ההרשמה עד ה-30.4.
  • בסיפוק רב ניתן לציין שאחוז המתגייסים בקרב בני הנוער שלנו (בנים ובנות) הינו גבוה בהשוואה לכל גוף מפולח, כאשר המוטיבציה לשרות משמעותי מראה גם כן על יציבות מעודדת. עם זאת, זה איננו דבר מובטח ונדרשת עבודה מאומצת לשמור על נתונים אלו. בשנים האחרונות ישנה בעיה של מוטיבציה בפיקוד וקצונה לטווח ארוך. התנועה הקיבוצית לא נמצאת שם כבעבר וחוסר זה מורגש כבר היום בשטח. מחלקת הביטחון מקיימת מאמצים רבים לעידוד הקצונה הארוכה בדרכים ופעילויות שונות.

 

כל מי שנמצא על פרשת דרכים בצבא, לכל מי שזקוק לעצה או לתובנה –

מוזמן ליצור קשר נוקי גולדפישר מנהלת מחלקת ביטחון – 052-2751575, nuki@tkz.co.il

 

אתרים לשימושכם

מתגייסים- האתר הרשמי של “מיטב”
האתר הרשמי של צה”ל 
הקרן והיחידה לחיילים משוחררים במשרד הביטחון