הרשת - קהילת הצעירים של התנועה הקיבוצית
דף הבית » Missions » שליחות תנועתית

שליחות תנועתית

בכל שנה תכנית השליחים במסלול השליחות הארוכה מוציאה מאות שליחים ושליחות לקהילות, לקמפוסים, לתנועות נוער ולבתי ספר ברחבי העולם.

מטרת השליחות הינה לגשר בין ישראל לקהילות היהודיות בתפוצות ולהבטיח העמקת הקשר וחיזוק הזיקה ליהדות ולישראל.

תפקיד השליח/ה הינו מאתגר וכולל פיתוח והובלת תכניות חינוכיות לצד עבודה מול ארגונים בינלאומיים. התפקיד דורש יכולת עבודה עצמאית בשטח, יוזמה ויכולת לביצוע וניהול אירועים ופרויקטים, העברת פעילויות והרצאות, הפקת תוכן חינוכי, יצירת שיתופי פעולה, הסברה ועוד. השליחים השונים נמצאים בקו הראשון עם הקהילות ברחבי העולם, ותפקידם להיות הקול והמקור למתרחש בישראל ולמצוא את הסיפור המשותף בין ישראל לתפוצות. זהו תפקיד המקנה ניסיון רב ועם חזרתם לארץ שליחים רבים משתלבים בתפקידי מפתח בחברה הישראלית.

כחלק ממסע השליחות, נחשפים השליחים והשליחות להזדמנויות, אתגרים וחוויות אישיות ומקצועיות.
השליחות מהווה פלטפורמה לעשייה חברתית וקהילתית והתנסות מקצועית ייחודית.

אודות השליחות התנועתית:

שליחות תנועתית מטעם אחת מתנועות הנוער העולמיות במטרה לחבר ולחזק את הקשר בין חניכי התנועה למדינת ישראל ולזהותם היהודית.
השליח/ה מוביל/ה את תנועת הנוער, עוסק/ת בפיתוח מנהיגות נוער, ייזום והפקת פרויקטים, חניכה אישית ופיתוח כישורים, הובלה ואחריות מלאה על תהליכי ההדרכה, החינוך והמפעלים החינוכיים בתנועה.

משך השליחות: בין שנה- שלוש שנים
גיוס : אוקטובר- מאי

תנאי קבלה:

שליטה בשפות (אנגלית/צרפתית/ ספרדית/ פורטוגזית/גרמנית)

בעל/ת ניסיון בעשייה חינוכית/ תנועתית/מעורבות חברתית/ הנחיית קבוצות

בוגר/ת תנועת נוער ובעל/ת ניסיון בפעילות חינוכית

בעל/ת יכולת ביצירת קשרים בינאישיים, עצמאות גבוהה ויוזמה בשטח

בעל/ת ידע וזיקה ליהדות וציונות

פייסבוק : היחידה: השליחות הארוכה של הסוכנות היהודית

ריכזנו עבורכם את השאלות הנפוצות שיכולות לעניין אותכם בהרשמה לשליחות

מהם היעדים אליהם נשלחים שליחים?

השליחות הציונית הארוכה פרוסה בכ-180 יעדים שונים ברחבי העולם, מצפון אמריקה ועד מלבורן שבאוסטרליה, דרך אירופה (פריז, ווינה, לונדון ועוד), דרום אפריקה, קנדה ועד אמריקה הלטינית. שליחות 'עמיתי ישראל' בקמפוסים נעשית ברובה בקמפוסים בארה"ב, במקומות ספורים בקנדה ואמריקה הלטינית.

באיזו שפה מתקיימת השליחות?

כל שליח נשלח לקהילת יעד כאשר הוא מסוגל לתקשר ולהדריך בשפת המקום. כל השליחויות מתקיימות בשפה זרה; על מנת לצאת לשליחות ישנו צורך בשליטה בשפה המדוברת במקום השליחות- ברמת תקשורת והדרכה.

האם התפקיד בנוי ומוגדר או שעל השליח ליזום ולבנות את התפקיד?

מרבית השליחויות קיימות כבר מספר שנים והגדרת התפקיד של השליח בהן כבר מגובשת. בכל שנה נפתחים יעדי שליחות חדשים אשר נבנית להן הגדרת תפקיד מסודרת וברורה. עם זאת, השליחות היא מקומו של השליח ליזום, להחליט על תכנים נבחרים ורלוונטיים ובמקרה הצורך - לשנות. כל שליח הנכנס לתפקיד מגדיר מחדש את אופן בו יביא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר את יכולותיו, מטרותיו ושאיפותיו לחיזוק הקשר עם ישראל.

האם יש ליווי או תמיכה מקצועית במהלך השליחות?

כן. לשליח מספר מעגלים תומכים במהלך השליחות. בכל שליחות ישנו אחראי מקומי (supervisor) מטעם הקהילה, התנועה או בית הלל שתפקידו להוות איש הקשר אליו ניתן לפנות בכל בעיה. כמו כן, ישנם רכזיםמיחידת השליחים ועמיתי ישראל המלווים כל שליח טרם יציאתו לשליחות וגם לאחר חזרתו לארץ. תפקיד הרכזים להיות הגורם הדומיננטי שנותן מענה לכל בעיה ושאלה אם ברמה האישית אם ברמה המקצועית או המערכתית. בנוסף לכל אלה ישנה רכזת תוכן אשר מופקדת על התכנים המועברים במהלך השליחות וניתן ליצור עימה קשר כאשר עולה הצורך בחשיבה ורעיונות ברמה התכנית. כפי שאתם מבינים השליח השטח מוקף במעגל תמיכה קרוב אשר בא לענות לכל אתגר שיתקל בו.

מה כולל תהליך המיון?

תהליך המיון מורכב מחמישה שלבים : 1. ראיון טלפוני. במידה והתקבלו לחיוב קורות החיים של המועמד מתקיים ראיון טלפוני לקבלת פרטים ראשוניים. 2. מרכז הערכה. בשלב זה נעשים מבדקים קבוצתיים לבחון יכולות מגוונות. שלב זה מתקיים בקריית מוריה בירושלים. בכל השליחויות למעט בינה מרכז הערכה אורך יום אחד. מרכז הערכה לשליחות בינה אורך יומיים. 3. ראיון אישי ומבדק ידע בנושאי ישראל ויהדות. שלב זה נערך בארבעה מקומות שונים בהתאם לביקוש והזמינות – קריית מוריה בירושלים, בניין הסוכנות ברחוב קפלן בתל אביב, אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ובית הלל חיפה. ראיונות לשליחות בינה מתקיימים בירושלים בלבד. 4. מבחן התאמה לשליחות. מתקיים במכוני השמה בתל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע. 5. ועדת בחירה. בקריית מוריה בירושלים.

מתי יוצאים לשליחות?

היציאה לשליחות הנה בתום תהליך המיון והשיבוץ. מרבית השליחים יוצאים לשליחות בחודש ספטמבר, אך ישנם מספר יעדי שליחות בחצי כדור הארץ הדרומי, אליהם יוצאים בחודשים ינואר – פברואר.

האם יוצאים במשלחת או לבד?

ברוב המקרים יוצא השליח לשליחות לבד או עם המשפחה (תלוי לפי אופי השליחות). עם זאת, רוב יעדי השליחות הם במדינות בהן ישנם שליחים נוספים של הסוכנות בתפקידים שונים.

האם ניתן לצאת לשליחות בזוג?

בשליחות אופק ותנועתית - היחידה מוציאה לשליחות זוגות נשואים או ידועים בציבור לפני ילדים כאשר שני בני הזוג פועלים בשטח כשליחים. שני בני הזוג עוברים את תהליך המיון כזוג, והיציאה לשליחות תלויה במעבר מוצלח של שני בני הזוג את תהליך המיון. שליחות בינה היא שליחות המתאימה גם למשפחות, כאשר ברוב המקרים רק אחד מבני הזוג הוא שליח. כל שאר השליחויות, היציאה אליהן היא כשליחים יחידיים.

מתי מתחילים לדבר על שיבוץ?

תהליך היציאה לשליחות מחולק לשניים: שלב מיון ושלב שיבוץ. שלב המיון מאפשר לנו לבחון את ההתאמות של המועמד לתפקיד השליחות ולמועמד להכיר יותר לעומק את תפקיד השליח ואת עולם השליחות. בתום שלב המיון מציעה היחידה למועמד מספר יעדים אפשריים אשר מתאימים לכישוריו כפי שעלו בשלב המיון. בסופו של דבר יותאם היעד לשליח לפי יכולות השליח ודרישות היעד, שכן הקהילות שותפות מלאות בתהליך.

האם אפשר לבחור מראש יעד מסוים לשליחות?

אין אפשרות להתחיל בתהליך המיון כשהיציאה לשליחות מותנית ביציאה ליעד מסוים שנבחר מראש. שאיפותיו של השליח לגבי יעד השליחות וסוג השליחות נלקחות בחשבון, אך לא ניתן להבטיח יציאה ליעד מסוים בתחילת תהליך המיון.