הרשת - קהילת הצעירים של התנועה הקיבוצית
דף הבית » Programs

תוצרת הארץ מבית התאחדות הסטודנטים

על רקע המחאה החברתית של קיץ 2011, התאחדות הסטודנטים בישראל יזמה מהלך אסטרטגי לאומי שמוביל הלכה למעשה לצדק ושינוי חברתי – הקמת קהילות סטודנטים אקטיביסטיות בפריפריה הגיאוגרפית-חברתית, במטרה להצמיח סטודנטים ללקיחת אחריות על החברה הישראלית לשם יצירת חברה מתוקנת וצודקת.

המהלך התחיל בעיר לוד בסוף קיץ 2011 קהילה ראשונה שמנתה כ- 30 סטודנטים אשר הגיעו במטרה לבסס חיי קהילה ולפעול בתחום החברתי בעיר לוד. הסטודנטים קיבלו מלגה ומגורים זולים, ופעלו לביסוס חיי קהילה במקביל לעשייה ענפה בעיר, מה שהפך את לוד לעיר אטרקטיבית לצעירים, ונכון לשנת 2016 יש למעלה מ- 300 סטודנטים ובוגרים החיים ופועלים המסגרת התכנית בעיר לוד.

אז איך זה עובד? מלגת לימודים, חיי קהילה בעיר ומעורבות חברתית

המודל בו התכנית עובדת הוא דו-זרועי – ביסוס קהילות צעירים לצד יצירת התחדשות עירונית מותאמת צעירים.

הבסיס לבניית הקהילות מתחיל בתכנית מלגאית של שנתיים, במסגרתה מקבל כל סטודנט מלגת לימודים מלאה על סה"כ של כ 10,000 ₪ והשתתפות בסבסוד שכר הדירה אותה הוא שוכר בעיר של כ 500 ₪ לחודש (סה"כ מלגת שנתית עד 16,000 ₪ בשנה).

בתמורה נדרש מהסטודנט לקחת חלק בשלושה תחומים מרכזיים:

א. מעבר לעיר למגורים בדירה שכורה בשכונה מוגדרת.

ב. השתתפות בערב קהילה אחת לשבוע עם הסטודנטים מהשכונה שלו במטרה לבנות גרעין התיישבות קבע בעיר.

ג. הובלת מיזם חברתי יחד עם חברי הקהילה בהתאם למיפוי צרכים עירוני.

כל קהילת סטודנטים מונה כ-20-25 סטודנטיות וסטודנטים הנמנים על כל מגוון הקשת הישראלית- סטודנטים דתיים וחילונים, יהודים וערבים, עולים וותיקים בני העיר וכאלו שהצטרפו אליה מבחוץ, אשר המשותף לכולם הוא היותם חלק מקהילה צעירה בעיר שהיא חוד החנית של הצעירים בישראל בתחום העשייה החברתית.

כל קהילה נפגשת אחת לשבוע לערב קהילה, עורכת שבתות קהילה משותפת, חגים, טיולים, סמינרים והכשרות. בתהליך הקהילתי מתבססות הקהילות מתוך מטרה שבתום השנתיים של המלגה הן יישארו כקהילות עצמאיות ויוסיפו לגור ולפעול לטובת העיר בה הן נמצאות.

במקביל, הסטודנטים פועלים בתוך הרשות במסגרות משמעותיות ובעלות השפעה עירונית בדגש התחדשות עירונית מותאמת צעירים. למשל – מעורבות והובלה של תחום התרבות, הובלת אירועי תרבות לצעירים, יצירת מסגרות בילוי לצעירים כמו הקמת פאב, מעורבות בתחום החינוך ולאחרונה אף הוקם פעוטון במסגרת התכנית ועוד ועוד.

ומה אחרי הלימודים?

אפשרות להמשיך לחיות בעיר בחיי קהילה. העיר לוד היא דוגמא להמשך, שכן למעלה מ-60% מבוגרי התכנית בחרו להישאר בעיר גם אחרי לימודיהם ומספרים אלה גדלים כל הזמן.