הרשת - קהילת הצעירים של התנועה הקיבוצית
דף הבית » Programs

שחר – קהילות סטודנטים לשינוי חברתי

בשנים האחרונות עולה וצומח עולם כפרי הסטודנטים בישראל. כפרי הסטודנטים שואפים לייצר לסטודנטים מארג חברתי חזק ומגובש, חיי חברה עשירים, לצד תחושת משמעות ותרומה לחברה. בנוסף, כפרי הסטודנטים מהווים סביבה חברתית חזקה ושואבת לסטודנטים שסיימו את לימודיהם ולצעירים בכלל, וכך מקדמים תהליכים של התחדשות עירונית והתיישבות בפריפריה גיאו-חברתית.

שחר- רשת קהילות סטודנטים לשינוי חברתי, הוקמה כדי לקדם צמיחתן של קהילות סטודנטים אקטיביסטיות ולהוביל תהליכים של שינוי חברתי ברמה המקומית והארצית.

התכנית פועלת תחת עמותת דרכים ותנועת החלוץ, מבית המדרשה באורנים.

מטרות הרשת

- פלטפורמה לסטודנטים בעלי מודעות חברתית, לבוגרי שנת שירות ומכינות קדם צבאיות, ולחברי תנועת החלוץ בפרט, לעשייה חברתית-קהילתית משותפת.

- תמיכה ביוזמות קהילתיות מקומיות, סיוע לארגוני תיקון חברתי מקומיים, קידום תהליכים של התחדשות עירונית והשתלבות בתהליכים מקומיים וארציים של שינוי חברתי.

- הקמת קהילות צעירות משימתיות וליווי הקהילות גם לאחר תום התכנית.

- קידום ערכים של ציונות, יהדות, הומניזם, צדק חברתי ודמוקרטיה.

מאפייני הרשת

-הרשת תפעיל קהילות סטודנטים של 10-40 סטודנטים כל אחת, במגוון מקומות ברחבי הארץ.

- בשלב ראשון יפתחו קהילות בחיפה (20 סטודנטים), ירושלים ובאר שבע (10 סטודנטים כל אחת).

-הסטודנטים בכל קהילה יחולקו למספר צוותי משימה אשר יעסקו במשך 150 שעות שנתיות . במעורבות קהילתית בליווי מנהלת הקהילה. תחומי הפעילות יכללו עבודה בלתי פורמאלית עם נוער,קידום זכויות עובדים, הדרכה בתחומי זהות יהודית פלורליסטית ותחומים חברתיים, חיזוק יוזמות קהילתיות מקומיות ועבודה עם ארגונים מקומיים המקדמים תיקון חברתי. בנוסף, כל צוות יזום פרויקט או אירוע קהילתי אחד בשנה (לפחות) בליווי מנהלת התכנית.

-יושם דגש על שיתוף פעולה עם מכינות קדם צבאיות וארגוני שנת שירות מקומיים, ויצירת פעילות משותפת שמטרתה מיקסום של התרומה הקהילתית וחיבור הסטודנטים, המכינאים והשינשינים לעיר.

-הסטודנטים ייפגשו אחת לשבוע למפגש קהילה. המפגש יעסוק אחת לשבועיים בתכנים עיוניים הקשורים לעבודה הקהילתית ולערכי התכנית ואחת לשבועיים בגיבוש חברתי של הקהילה.

-הרשת תפעל להקמת קהילות צעירות לאחר תום תקופת התכנית ותלווה אותם לאורך הדרך.

- כל סטודנט ברשת יזכה למלגת קיום. בסך של 10,000 ש"ח לשנה.

ליצירת קשר: סער פוקס

05455090106

saarfux@gmail.com